Odkryj swoją siłę. Cykl spotkań budujących asertywność
Mówienie ludziom „nie” jest wspaniałą rzeczą. To nie jest egoizm. Egoizmem jest wymaganie od innych, by żyli życiem, które akurat tobie wydaje się najwłaściwsze. Żyć swoim życiem nie jest egoizmem.
Anthony de Mello
Kobietom trudniej jest dbać o swoje prawa. Uczone jesteśmy, że dobrze jest być skromną, grzeczną i posłuszną. Spełniamy oczekiwania innych ludzi, dbamy o nich i troszczymy się, zapominając o sobie. Łatwiej nam znaleźć czas dla innych, niż dla siebie, głośniej słyszymy ich głosy, mówiące nam, jakie mamy być, niż swoje własne.
Zapraszam wszystkie grzeczne dziewczynki, które chciałby czasami tupnąć nogą i pójść własną ścieżką. Spojrzymy na asertywność nie jak na sztukę odmawiania i mówienia NIE, tylko mówienia TAK sobie: własnym potrzebom i uczuciom, bez lęku i poczucia winy, z szacunkiem dla siebie i świata. Dowiemy się, jak postępować asertywnie i przełożymy tę wiedzę na konkretne sytuacje z Waszego życia. Poszukamy w sobie silnych, niezależnych kobiet, które potrafią zadbać o siebie, nie naruszając przy tym granic innych osób.
Grupa będzie prowadzona metodą warsztatową. Będziemy ćwiczyć umiejętności społeczne i interpersonalne oraz zdobywać wiedzę psychologiczną. Regularne spotkania umożliwią głębszy kontakt i intensywną, osobistą pracę. Pomogą we wprowadzaniu asertywnych zachowań w codzienne życie i wspólnym sprawdzaniu, jakie efekty one przynoszą i jak je modyfikować.
Do tej pory odbyły się 5 edycji grupy. W anonimowych ankietach wypełnianych przez ich uczestniczki zajęcia uzyskały średnią ocen aż 5,6 (w sześciostopniowej skali, gdzie 6 jest oceną najwyższą).
Jeśli jesteś zainteresowana udziałem w grupie napisz do nas na adres pracownia@podeszczu.com.pl – poinformujemy Ciebie, kiedy ustalony będzie termin kolejnej edycji.
Spotkanie I – Osoba asertywna, czyli kto?
- Dowiesz się, czym jest, a czym nie jest asertywność i poznasz przyczyny trudności z nią.
- Przyjrzysz się różnym stylom komunikacji.
- Stworzysz własną mapę asertywności.
Spotkanie II – Mój ogród, czyli psychologiczne terytorium.
- Sprawdzisz, jak wyznaczasz swoje granice i jak je chronisz.
- Przyjrzysz się prawom, które sobie dajesz i tym, których sobie odmawiasz.
- Zastanowisz się, jak być bardziej sobą i jak zostać autorką swojego życia.
Spotkanie III – Odwaga wyrażania siebie.
- Będziesz się uczyć otwartego mówienia o emocjach: przyjemnych i nieprzyjemnych.
- Zaczniesz oswajać swoją złość.
- Poćwiczysz wyrażanie uczuć, opinii, myśli i przekonań.
Spotkanie IV – Asertywność w sytuacjach społecznych.
- Poćwiczysz odmawianie i stawianie granic obcym osobom.
- Poznasz konkretne techniki asertywnych zachowań i metody komunikacji.
- Zobaczysz, jak zadbać o swoje prawa w miejscach wymiany usług społecznych, czyli urzędach, sklepach, restauracjach, itp.
Spotkanie V – Obrona swoich praw w strefie zawodowej.
- Sprawdzisz, jak stosować asertywne zachowania wobec klientów, współpracowników i przełożonych.
- Zastanowisz się, jak zadbać o siebie i swoje potrzeby w pracy.
- Poćwiczysz odmawianie w sytuacjach zawodowych.
Spotkanie VI – Dbanie o siebie w kontaktach osobistych.
- Poćwiczysz mówienie „nie” wobec bliskich Tobie osób.
- Dowiesz się, jak asertywność może poprawić Twoje relacje z innymi.
- Poszukasz sposobów na radzenie sobie z poczuciem winy i krzywdy.
Spotkanie VII – Opinie innych, krytyka i komplementy.
- Zobaczysz, jak przyjmować uczucia i opinie innych osób.
- Będziesz uczyć się reagowania na krytykę i atak: uzasadnione i niesłuszne.
- Poćwiczysz wyrażanie i przyjmowanie komplementów i pochwał.
Spotkanie VIII – Moja siła, czyli poczucie wewnętrznej niezależności.
- Przyjrzysz się przekonaniom wspierającym i blokującym Twoją asertywność.
- Będziesz wzmacniać poczucie własnej wartości.
- Dowiesz się, jak być asertywną wobec samej siebie i jak praktykować zdrowy egoizm.
Prowadzący
Anna Kopeć
Trenerka rozwoju osobistego i warsztatów umiejętności psychospołecznych.
Studiowała etnologię oraz psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła Studium Umiejętności Pracy z Grupą Metodą Warsztatową w Pracowni Psychologicznej „Spotkanie” rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Kurs Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania w Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie.
Tworzy warsztaty i grupy rozwojowe dla kobiet, wzmacniające poczucie własnej wartości i wspierające w odkrywaniu własnego potencjału. Prowadziła zajęcia dla różnorodnych grup, m.in. dla nauczycieli, studentów, policjantów i bezrobotnych oraz dla Wielkopolskiego Centrum Edukacji Medycznej, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej i BZ WBK. Współtworzyła projekty EFS w ramach programu Kapitał Ludzki dotyczące aktywizacji zawodowej kobiet.
Organizatorka 19 poznańskich edycji Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron i jego wieloletnia dyrektorka. Współtworzy Pracownię po deszczu.
Czas trwania
8 cotygodniowych spotkań, po 3 godziny zegarowe każde.
Terminy spotkań
Na kolejną edycję zapraszamy jesienią.
Liczba uczestniczek
Od 6 do 9 osób.
Cena
Koszt ośmiu spotkań – 500 zł przy płatności jednorazowej lub 3 razy po 190 zł przy płatności ratalnej.
Miejsce
Pracownia MOC Poznania, ul. Jackowskiego 13/6 (II piętro) Poznań.
Spotkania odbywają się w komfortowej sali warsztatowej. Na uczestniczki czekać będzie kawa i herbata. Zapewniamy skrypty szkoleniowe i materiały potrzebne do zajęć.
Kontakt do organizatora
tel: 508 213 963
mail: pracownia@podeszczu.com.pl
Zasady uczestnictwa
1. Warunkiem uczestnictwa w grupie jest rezerwacja miejsca poprzez stronę internetową oraz opłacenie udziału w zajęciach w terminie 5 dni od daty rezerwacji. Wpłaty można dokonać przelewem bankowym na konto podane w e-mailowym potwierdzeniu rezerwacji.
2. Opłaty można dokonać jednorazowo lub w trzech ratach: pierwszą w ciągu 5 dni od dokonania rezerwacji, drugą przed trzecim spotkaniem, trzecią przed szóstym.
3. W przypadku rezygnacji z udziału w grupie wcześniej niż na 5 dni przed pierwszym spotkaniem wniesiona opłata jest zwracana w całości. W przypadku późniejszej rezygnacji lub nieobecności na zajęciach wniesiona opłata nie jest zwracana.
4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za stan zdrowia fizycznego i emocjonalnego uczestników w czasie zajęć i pomiędzy nimi.
5. W warsztatach mogą uczestniczyć tylko osoby dorosłe. Osoby w trakcie leczenia psychiatrycznego oraz osoby, które ostatnio przeżyły kryzys emocjonalny lub są w depresji, powinny swoją decyzję o udziale w zajęciach psychologicznych skonsultować z lekarzem prowadzącym lub psychoterapeutą. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z organizatorem.
6. Zgłoszenie udziału w zajęciach jest równoznaczne z zaakceptowaniem zasad uczestnictwa.
7. Zostałam poinformowana, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu do organu nadzorczego. Zgoda może być w każdym czasie wycofana, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych dokonanych na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Cofnięcie zgody może nastąpić przez wysłanie e–maila na adres: pracownia@podeszczu.com.pl.
8. Pracownia Rozwoju Osobistego po deszczu będzie przetwarzała Państwa dane osobowe w celu rezerwacji miejsca oraz organizacji i przeprowadzenia zajęć, wyłącznie do czasu ich zakończenia, a także przez czas, w którym jest zobowiązana do przechowywania dokumentów sprzedaży. Po upływie wskazanych okresów czasu, Państwa dane zostaną usunięte.
9. Administratorem danych osobowych jest Pracownia Rozwoju Osobistego po deszczu Anna Kopeć, z siedzibą pod adresem ul. Poznańska 52/5, 60-851 Poznań, NIP: 7811726102, Regon 302026320.