O psychoterapii
Na czym polega psychoterapia?
Na regularnych, najczęściej cotygodniowych spotkaniach z terapeutą zwanych sesjami psychoterapeutycznymi. Spotkania trwają około 45-50 minut. Odbywają się one w gabinecie psychoterapeuty. Czas trwania terapii jest bardzo indywidualny i nie sposób tego przewidzieć, ale mniej więcej można określić, że trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Na początku terapeuta określa z pacjentem zasady prowadzenia terapii oraz cele terapeutyczne, które wspólnie będą się starali osiągnąć. Cele te mogą być w trakcie terapii zmieniane lub doprecyzowywane.
Jak przebiega sesja terapeutyczna?
Pacjent w trakcie spotkania jest zachęcany, by ujawniać swoje myśli, które przychodzą mu do głowy. Nie ma żadnych szczególnych tematów, które muszą zostać poruszone. Terapeuta słucha tego, co pacjent mówi i koncentruje się na tym, co dzieje się w świecie emocji pacjenta i jego bliskich relacjach. W rozmowie analizuje się powtarzające się szkodliwe schematy zachowania pacjenta w stosunku do znaczących dla niego osób, jak i relację z samym terapeutą.
Czym charakteryzuje się psychoterapia psychodynamiczna?
Terapeuta psychodynamiczny przyjmuje założenie, że źródło problemów pacjenta tkwi w jego nieświadomych stanach emocjonalnych. W polu jego uwagi są wszystkie możliwe informacje o nieświadomości płynące np. z danych biograficznych pacjenta, komunikatów niewerbalnych, stanów emocjonalnych terapeuty oraz jego skojarzeń, dynamiki relacji z pacjentem, kolejności podawanych treści przez pacjenta, tematów przez niego nie poruszonych itp. Praca polega na opracowaniu nowych sposobów radzenia sobie z rzeczywistością wewnętrzną i zewnętrzną, na opracowaniu nowych definicji samego siebie.
Jak pacjenci oceniają terapię w podejściu psychodynamicznym po jej zakończeniu?
Pacjenci chwalą sobie głębię tego podejścia – mają poczucie, że bierze się pod uwagę ich złożoność i skomplikowane meandry ich myśli i emocji. Wielu osobom daje też poczucie, że lepiej rozumieją siebie, otrzymują odpowiedzi na wiele pytań (co oczywiście nie wyklucza, że pojawiają się wtedy następne pytania) dotyczących swoich emocji, motywacji i zachowań.
Opracowanie: Marek Lasota